مقالات آموزشی

6 ترند طراحی داخلی ادارات و دفاتر کار آینده بعد از Covid-19

6 ترند طراحی داخلی ادارات و دفاتر کار آینده بعد از Covid-19

معماری و طراحی داخلی طراحی داخلی اداری ، دفتر کار و معماری ساختمان اداری


6 ترند طراحی ادارات و دفاتر کار آینده بعد از Covid-19

ویروس همه گیر COVID-19 با تغییر دادن سبک کاری و زندگی افراد ، آزمایش سختی برای این است که دریابیم چگونه هر یک از مشاغل می تواند خود را با کار انعطاف پذیر انطباق دهد ، تغییر سبک زندگی کاری و اجبار برای تجدیدنظر در باره نحوه کار در آینده، چیدمان دفاتر و عادتهای ما را کاملا تغییر داده البته تحول برای طراحی فضاهای کاری و ادارات انعطاف پذیر موضوع جدیدی نیست و یکی از مواردی است که از قبل پیش بینی و رویکرد نوینی برای معماران بوده ولی پس از همه گیری، این نیاز به تحول خیلی سریعتر از پیش بینی، فضای کار را با فاصله اجتماعی و ایجاد فضاهای تمیزتر و کارآمدتر و منعطف با شرایط تغییر داده است.
در این مدت صاحبین مشاغل کوچک و بزرگ با چالش هایی نظیر کمبود منابع مالی و درآمد ، تصمیم گیری دشوار برای کوچک کردن نیروی کار و عدم اطمینان از زمان بازگشت افراد به کار روبرو شده اند از این رو استفاده از روشهای آینده نگر (ایده های بزرگ) و ساده (و ارزان) برای محافظت از دفتر و کارمندان در برابر عوامل بیماری زای فعلی و آینده و کمک به آنها برای بازگشت امن به دفتر نیازی در اولویت و ضروری محسوب میشود در ادامه با 6 ترند برای طراحی فضاهای اداری آینده پس از کرونا باماهمراه باشید….

1-ایجاد ایستگاه های کاری و اولویت بندی فاصله فیزیکی: طرح بندی جدید و سرمایه گذاری در آن

چالشی که بسیاری از دفاتر با آن روبرو هستند اطمینان از ایجاد فاصله معین بین ایستگاه های کاری است و قطعا کارمندان با دانستن اینکه کارفرما یک حوزه کاری با فاصله اجتماعی مناسب را فراهم می کند ، احساس امنیت بیشتری خواهند داشت تا بتوانند به جای نگرانی درمورد بیماری ، بر کار و فعالیت کاری خود مانند قبل تمرکز کنند.
میزهای اداری در طول سالها کوچک شده اند ، بیشتر به این دلیل که فناوری ها (تلفن ها ، رایانه ها ، چاپگرها ، دستگاه های نمابر) یا از رده خارج شده اند یا انها نیز شکل دیگری به خود گرفته اند اما اینکه بعد از کرونا آیا میزهای کاری برای ایجاد مرزهای مناسب و فواصل اجتماعی از نظر اندازه دوباره افزایش می یابند یا فضای آزاد بیشتری بین آنها ایجاد خواهد شد؟ در نهایت این امر به هر شغلی بستگی دارد.
مشاغلی که در گذشته به طرح هایی با پلان باز تمرکز داشته اند ممکن است استفاده از میزهای بزرگ را برای سرویس دهی به چند کارمند اختصاص دهند (به ویژه برای افرادی که دارای برنامه کاری انعطاف پذیر هستند و فقط چند بار در هفته یا ماه در دفتر حضور دارند) .علاوه بر این ، حوزه های کاری ممکن است به “محفظه های جدا کننده ” مانند پانل های شفاف پلاستیکی یا صفحات نمایش شیشه ای برای محافظت از کارمندان مجهز شوند طوریکه در کنارهم به نحوی ایمن یکدیگر را ببینند و تعامل کنند.
اگر صاحب مشاغلی هستید که امکان دورکاری برای کارمندان وجود ندارد ، باید روی میزهای جدید و سنتی که فاصله ایمنی بین کارمندان ایجاد می کنند سرمایه گذاری کنید یا حوزه های کاری را دوباره طراحی کنید تا مطابق با دستورالعمل های جدید باشند. هنگامی که به ایستگاه های کاری فکر می کنید ، ایده خوبی است که برای میز کارمندان خود مکانیابی لپ تاپ ، تبلت یا تلفن شخصی را نیز در نظر بگیرید اگر محدودیت هایی ایجاد کنید از این طریق میتوانید کمترین تماس را بین افراد ایجاد کنید و محل کار را ایمن تر نگه دارید.

2- پلان های باز اداری بعد از کرونا هم بد نیستند!

اول از همه و مهمترین نکته درباره پلان های باز اداری ، محدود کردن حوزه های کاری و سطوحی است که کارکنان ان ها را لمس می کند. دربها، دیوارها و پارتیشن ها از جمله اشیا قابل لمس در دفاتر کار هستند که باعث می شود دفاتر از منظر فاصله اجتماعی ایمن باشند اما از منظر گسترش میکروب یا ویروس ایمن نیستند پس به دلیل حذف موارد قابل لمس و مشترک برای افراد مانند دستگیره درب ها و … پلان های باز می توانند سطوح الوده را کاهش دهند!
ما می دانیم که تهویه مناسب برای جلوگیری از انتشار COVID-19 و سایر عوامل بیماری زا کلیدی است و داشتن یک طرح با پلان باز بسیار مهم است زیرا می توانید پنجره ها را باز کنید به سرعت تهویه فضا را بهتر کنید.


6 ترند طراحی ادارات و دفاتر کار آینده بعد از Covid-19

3-. تمرکز بیشتر بر روی مبلمان ، لوازم خانگی و متریال ها

فضاهای کاری آینده بایستی به مبلمان قابل انعطاف ، انتخاب دقیق متریال های مناسب و آسان برای ضد عفونی و ضد میکروبی و وسایل و فناوری قرن بیست و یکم که لمس را محدود می کنند و فضاهای اداری را کارآمدتر می کنند مجهز باشند.
مبلمان : مبلمان سبک ، متحرک و انعطاف پذیر که به راحتی قابل جابجایی و تمیزکاری هستند ، به شما اطمینان می دهند که کارمندان خود را ایمن نگه دارید و در صورت لزوم انعطاف پذیری لازم را برای تغییر نقشه های طبقه فراهم کنید. علاوه بر این ، نیمکت ها و صندلی های میکروفیبر برای تمیز کردن بسیار مناسب هستند زیرا پارچه های همه کاره ای هستند که برای مقاومت در برابر استفاده زیاد طراحی شده اند و نگهداری آنها آسان است .
لوازم خانگی : در دفاتر آینده وسایل آشپزخانه ، انبار و سرویس ها باید از نوآوری ها استفاده کنند. به عنوان مثال ، به جای یخچال یا ماشین ظرفشویی مشترک که در نهایت به یک مخزن ویروس تبدیل می شود ، می توانید تعداد بیشتری یخچال و ماشین ظرفشویی را تهیه و هر کدام را برای بخشهای مختلف اداری تعیین کنید حتی برای ذخیره سازی نیز از این موضوع و تفکیک فردی غافل نشوید!


6 ترند طراحی ادارات و دفاتر کار آینده بعد از Covid-19

فناوری جدید برای لمس کمتر شامل موارد زیر است:
روشنایی ها و حسگرهای حرکتی
دربهایی که با سنسور حرکت یا تشخیص چهره به طور خودکار باز می شوند
آسانسورها و سیستم های AV قابل سفارش و کنترل از طریق تلفن هوشمند

4-اتاقهای کنفرانس کوچکتر

بسیاری از کارفرمایان کار انعطاف پذیر را پذیرفته و به کارمندان بیشتری امکان دورکاری می دهند. اما از آنجا که برخی از کارمندان هنوز در دفاتر به صورت حضوری کار می کنند ، مشاغل باید اطمینان حاصل کنند که کارکنان می توانند به طور مکرر و بی وقفه با یکدیگر تعامل داشته باشند. از این رو اتاق های جلسات بیشتر (که از درب های چرخشی یا سنسور حرکتی استفاده می کنند – یا اصلاً درب ندارند) یک سرمایه گذاری ایمن برای برقراری جلسات با گروه های کوچکتر و احتمال ابتلای کمتر با رعایت فواصل اجتماعی است.

6 ترند طراحی ادارات و دفاتر کار آینده بعد از Covid-19

5-شفافیت اداری = آموزش کارمندان

همانطور که ا آنقدر به علائم و نشانه گذاری ها عادت کرده ایم که برای اطمینان از حفظ نظم ، اهمیت حیاتی آنها را فراموش می کنیم. نشان ها ، علامت ها، برچسب های کف در دفاتر کاری آینده باید مانند جاده ها و شهر در فضاهای کاری نیز رایج شوند بهترین راه برای اطمینان از رعایت فاصله اجتماعی مناسب و کاهش تراکم کارکنان هنگام انتظار برای آسانسور برچسب و علامت تعیین محل قرارگیری افراد در کف است اگر دفتر کار شما دارای راهروهای باریک است ، شاید بعضی از آنها به راهروهای یک طرفه تبدیل شوند (در صورت امکان) مسیریابی را در مناطق گردش و صندلی های غیر اختصاصی تعیین کنند به طوری که پروتکل های بهداشتی و ضد تراکم را ایجاد نمایند.


6 ترند طراحی ادارات و دفاتر کار آینده بعد از Covid-19

6-غیر متعارف فکر کنید!

اکنون زمان تفکر خارج از چارچوب گذشته است. نحوه کار در فضاهای اداری و همچنین طراحی فضاها در حال تغییر است و فضاهای غیر متعارف اداری با نقشه های منحصر به فرد می توانند به برند شما کمک ویژه ای کنند ، کارمندان را ترغیب به تفکر خارج از چارچوب و ارائه فرصت های سودآور جدید کنید. وقتی کارمندان با کار انعطاف پذیر و فاصله اجتماعی راحت تر و راحت تر می شوند فضاهای کاری غیر معمول و نقشه های طبقه ای را ترجیح می دهند که آنها را ایمن و سالم نگه دارد.


6 ترند طراحی ادارات و دفاتر کار آینده بعد از Covid-19

 

منبع: vicuspartners

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *