طراحی داخلی و معماری مسکونی, مقالات آموزشی

معماری چوبی برای کودکان: فضاهایی گرم و سرزنده

معماری چوبی برای کودکان

محیطی که در آن زندگی می کنیم مستقیماً بر ما تأثیر می گذارد  بنابراین به خصوص برای کودکان ، این محیط باید ایمن و در دسترس و همزمان تحریک کننده خلاقیت و محرک شادی آنان نیز باشد ، به گونه ای که بتوانند بدون به خطر انداختن امنیت جسمی خود ، آزادانه حرکت کرده و رشد نمایند.  اما امروز با سری نمونه ها یی از گرمی و تطبیق پذیری چوب برای ایجاد فضای داخلی تعاملی ، خلاقانه و سرگرم کننده برای کودکان همراه باشید…..
پروژه های چوبی که معماران برای کودکان طراحی می کنند ، صرف نظر از اینکه اقامتگاه یا فضاهای جمعی باشند فضایی مهم در زندگی کودکان محسوب می شوند ، زیرا امکاناتی  را برای ایجاد دهانه ها و فرورفتگی هایی ایجاد می کند که علاقه کودکان راسبب می شوند. با چوب می توان علاوه بر مبلمان یا بازی های اختصاصی ، یک خانه مینیاتوری یا حتی یک خانه درختی و طراحی های خلاقانه ای نظیر مخفی کردن نقاط ، رمپ ها و دیوارهای کوهنوردی ایجاد کرد. علاوه بر این ، می توان با بهره گیری از عناصر ساختاری چوبی ساده ، تخیل کودکان را تحریک نمود.

معماری چوبی برای کودکان
1- ساختارهای برجسته

ساخت فضاهای کودکان با استفاده از تطبیق پذیری چوب برای جالب تر ساختن عناصر ساختاری یک ساختمان، محیطی متمایز و شاد برای بازیگوشی کودکان ایجاد می کند
ساختار چوبی به پیکربندی فضا کمک می کندو تفاوت در هر سطح امکانات مختلفی را برای استفاده و بازی فراهم می کند.
در مقیاس کوچکتر ، عناصری مانند نرده  ها می توانند برای کودکان و نوزادان ایمنی را به ارمغان آورند از این رو در طراحی و معماری فضا برای کودکان  باید نقطه شروع هر پروژه مربوط به کودکان خردسال و رعایت ایمنی برای سلامتی و محافظت آنان باشد.

معماری چوبی برای کودکان
2- طاقچه ها و برآمدگی ها

استفاده از تورفتگی ها و  طاقچه ها به شکل خانه های کوچک پراکنده در طول پروژه مکانی را برای مخفی شدن کودکان و یا نشستن ایجاد میکنند
معماری چوبی برای کودکان
یا بیرون آمدگی های هر فضا کودکان را به خلاقیت و بازی به آن ها ترغیب میکند و هر دوی این خصوصیات با افزودن رنگ ها ، به خصوص رنگ های اولیه بیشتر جذابیت می آفرینند.
معماری چوبی برای کودکان

معماری چوبی برای کودکان
3- امكان تحرک

فضاهایی مانند سطوح شیبدار، پله ها و یا دیوارهای کوهنوردی  فعالیت و تحرک بیشتر کودکان را سبب می شوند  که علاوه بر اینکه برای کودکان مفید است می تواند قسمت هایی مانند پله را که ممکن است برای کودکان سخت یا خطرناک باشد جذاب تر مینماید  همینطور  این ایده ها به طور فزاینده ای فضاهای جمعی برای کودکان را افزایش می دهند و به برقراری تعامل در کودکان  کمک می کنند.
معماری چوبی برای کودکان
معماری چوبی برای کودکان

معماری چوبی برای کودکان
4- خانه ای در دل خانه

توجه به تناسبات  بدن کودکان خردسال ،  و ایجادخانه های کوچک و در مقیاس جسم ان ها به پیشرفت خلاقیت در کودکان کمک می کند   به همین دلیل از استفاده ی طرح های خانه های سنتی گرفته تا به کارگیری مفاهیمی انتزاعی از یک خانه و شکل دادن به فضا از طریق عناصر قابل تشخیص برای کودکان مانند درها ، پنجره ها و پله ها که یادآور خانه باشد راهکاری مطلوب برای کودکان خواهد بود و احساس آشنایی را از ماندن در فضا مانند خانه خود با اطمینان قلبی بیشتر مهیا می سازد.
معماری چوبی برای کودکان

معماری چوبی برای کودکان
5- پله های سرگرم کننده

پله های نردبانی یاکشویی علاوه بر فراهم کردن فضای اضافی ، خلاقیت را درکودکان تقویت می نماید و تنوع فضایی زیادی را ایجاد می نماید.
معماری چوبی برای کودکان
معماری چوبی برای کودکان
معماری چوبی برای کودکان

6- مبلمان، تجهیزات و دیتیل های چوبی

مبلمان چوبی در مدل های متفاوت و طراحی شده  برای سازماندهی اسباب بازی ها و هم برای محدود کردن  و کاربردی تر نمودن فضای داخلی استفاده می شوند و می توانند با انگیزه مهارت های هنری و معاشرت ی کودکان را تقویت نمایند.
معماری چوبی برای کودکان
معماری چوبی برای کودکان

7- اثرات نور و سایه

تأثیر نور و سایه جلوه بصری خوبی ایجاد می کند و این تاثیر در نگاه کودکان می تواند موضوعی برای سرگرمی بازی با نور و رنگ باشد.

معماری چوبی برای کودکان

منبع: Archdaily

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *