پژوهش معماری, مقالات آموزشی

مودبرد و هنر ارتباط بصری: نکاتی برای طراحی و ساخت مودبرد

مودبرد مجموعه ای از رنگ ها ، بافت ها ، چاپ ها ، متریال ها یا سایر عناصر طراحی هستند. که هویت پروژه را تشکیل می دهند. این عناصر غالباً در طی مراحل طراحی و ایده پردازی جمع می شوند و به عنوان الهاماتی برای شکل ظاهری پروژه عمل می کنند. با این حال ، معماران دریافته اند که مودبردها برای مرحله تجسم و رندر بسیار مفید هستند. ، زیرا می توانند نگاهی اجمالی و طرحی سه بعدی  به احساسات کاربران در پروژه القا کنند. و بنابراین روند ارائه را تسهیل بخشند. اگرچه مودبردها معمولاً در روند طراحی و سبک در طراحی داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. ، اما  امروزه  با گذر زمان به ابزار قدرتمند ارتباط تصویری در معماری ، طراحی مد ، طراحی محصول و طراحی صنعتی نیز تبدیل شده اند.

چگونه یک مودبرد خلق کنیم؟

قانون اول ایجاد مودبرد: هیچ قانونی وجود ندارد. Moodboard ها برای ایجاد ارتباط آسان بین مفاهیم طراحی با افرادی که در روند طراحی دخیل نبوده اند ، ایجاد شده است. هیچ راه درست یا غلط  تعریف شده ای برای این ترکیب بندی وجود ندارد ، زیرا همه چیز به معمار و هنرمند  و آنچه سعی در انتقال آن دارد بر می گردد ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که تا حد امکان کاوش کنید و روش های پیش رو را بررسی نمایید.
مودبردها  انواع مختلفی دارند که می توانند  شامل نمونه های متریال ، پالت های رنگی ، ایده های فضایی ، ظاهر کلی و غیره باشند و  هر یک متفاوت طراحی شوند  بنابراین مطمئن شوید که  مودبرد آنچه را  قرار است ارائه دهید تعریف می کنید تا از هرگونه سردرگمی جلوگیری شود.
طراحی و ساخت مودبورد

اگر معمار و طراح داخلی  هستید برای درک بهتر پروژه از خودتان سوال بپرسید

اگر معمار و طراح داخلی  هستید برای درک بهتر پروژه با سوالات شروع کنید: می خواهم احساس کاربر در داخل فضا چگونه باشد ” از خود بپرسید ؟ چه کسانی فضارا استفاده میکنند و در داخل آن چه خواهند کرد؟ اگر پروژه من رنگی بود ، چه رنگی بود؟ پروژه من باید چه چیزی را به مردم یادآوری کند ؟  درک پروژه شما و آنچه که به کاربرانش ارائه می دهد بسیار مهم است تا بتوانید مودبردی را تهیه کنید که پروژه شما را به طور دقیق توضیح دهد.

فهرست کردن کلمات کلیدی که نمایانگر احساس کاربر هستند

کلمات کلیدی را که نمایانگر احساسات کاربر در هنگام حضور در پروژه هستند فهرست کنید. و تصاویر و المان هایی را نشان دهید که معرف آن کلمات کلیدی باشند. برای مثال اگر خواستار مفهوم جریان و آزادی در طراحی خود هستید خود را محدود به تصاویری نکنید. که به معنای واقعی کلمه این اصطلاح را نشان می دهند. برای مشخص کردن تعریف این اصطلاح ،متریالها یی با جریان آزاد ، شفافیت و  یا بافت سوراخ دار  و یا چاپ های بصری را در آن بگنجانید. حتی می توانید عکس هایی از رویدادها یا مکانهایی که باعث می شوند مردم احساسی از جریان و آزادی دارند استفاده کنید.! حتما توجه داشته باشید که وجود این متریال ها روی مودبرد  دقیقا نشان دهنده وجود آنها در پروژه واقعی نیست. ، آنها فقط نمایانگر روحیه آن پروژه هستند. اگر احساس کردید که تصاویر به اندازه کافی واضح نیستند، به منابع دیجیتال فکر کنید. و از میلیون ها منبع آنلاین برای جمع آوری تصاویر آنلاین  استفاده کنید.  نمونه هایی از مجلات ، کتاب ها ، لباس ها ، فیلم ها ، موزیک ویدیوها ، غذا یا عکاسی و طرح های دستی را باهم تلفیق کرده و یک کلاژ پویا ایجاد کنید.
طراحی و ساخت مودبورد

هماهنگی درایجاد مودبرد:

در ایجاد مودبرد هماهنگی را فراموش نکنید. (مگر اینکه پروژه خلاف این را تعیین کند). داشتن تصاویر متناقض می تواند این تصور را به مشتریان بدهد که شما هنوز از طراحی نهایی پروژه خود اطمینان ندارید. و این می تواند مشکل ساز باشد. مطمئن شوید که یک تم روشن  و معین دارید.
طراحی و ساخت مودبورد

به جای دنبال کردن الگوهای شبکه ای با سلیقه ی خود،بهتراست به درخواست مشتری توجه شود:

بسیاری از معماران و طراحان ترجیح می دهند برای خلق مودبرد به دنبال الگوهای شبکه ای باشند.  با این وجود شبکه ها تنها راه پیش رو نیستند. درصورتی که مشتری ، الگوی خاصی درخواست نکرده باشد.  راههای بسیاری برای تعریف پروژه وجود دارد.
در هر پروژه در ساخت مودبرد ها سعی کنید پاسخ احساسی مخاطب خود را در آن ایجاد کنید. به عنوان مثال ، اگر پروژه در جنگلی تاریک و احاطه شده توسط درختان بزرگ واقع شده است ، اطمینان حاصل کنید که با جمع آوری تصاویر الهام بخش بر روی صفحه تیره  و پوشاندن تکه هایی از نقشه با برگ (یا طرح ها) ، آن تجربه را بر روی مودبرد ایجاد کنید. برای برگردان احساس غرق شدن در طبیعت اطراف  اگر موضوع پروژه شفافیت است، تصاویر و نمودارها را به جای برد صلب روی ورق های شفاف سازماندهی کنید. تا بینندگان بتوانند میزان باز و سبک بودن پروژه را درک کنند. اگر ساختار بسیار سفت و سخت و هندسی است ، نقشه ها را با خطوط ضخیم نمایش دهید. تا احساس حجیم بودن را به تصویر بکشید.
طراحی و ساخت مودبورد

با صبر وحوصله به روند طرحی وانتخاب طرح های مودبرد بپردازید و عجله نکنید:

در روند کار عجله نکنید. وقت بیشتری را برای ساخت مودبرد اختصاص دهید و مطمئن شوید که تأثیرگذارترین تصاویر را در پروژه خود گنجانده اید.
اگر بورد فیزیکی را به جای آنلاین ارائه می دهید ، ارائه خود را به عناصر سه بعدی مانند متریال های دارای بافت ، گیاهان و اکسسوری ها که افراد می توانند لمس کنند  نمایش دهید. اگر می خواهید یک قدم جلو بروید ،  حتی موسیقی را با ارائه خود ادغام کنید. موسیقی یکی از جذاب ترین رسانه ها است. ، بنابراین یک پلی لیست قدرتمند را در کنار هم قرار دهید که می تواند مخاطبان شما را مجذوب خود کند.
مودبرد خود را با دوستان غیر طراح خود به اشتراک بگذارید و آزمایش کنید. طراحان توانایی تصویربسازی از یک فضا را با کمترین امکانات بصری دارند. ، بنابراین ارائه مودبرد  به شخصی که طراح نیست ، به شما کمک می کند تا بتواند توصیف کاملی داشته باشید.منبع: آرک دیلی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *