معماری مسکونی, مقالات آموزشی

طراحی باغچه در حیاط منزل : چگونه باغچه کوچک خانه را تزیین کنیم؟

طراحی باغچه

وقتی صحبت از طراحی باغچه در حیاط منزل می‌شود. معمولا بیشتر افراد یک حیاط بزرگ و درندشت را تصور می‌کنند. ولی این به هیچ وجه بدان معنی نیست که باغچه حیاط خانه‌های کوچک را نمی‌توان طراحی و تزیین کرد. در واقع می‌توان به جرات گفت که طراحی باغچه‌های کوچک خانگی می‌تواند خیلی هم هیجان‌انگیز باشد و مزیت آن نسبت به باغچه‌های بزرگ این است. که نگهداری از آن خیلی هم راحت‌تر است. می‌توانید همه چیز را در باغچه کوچکتان خودتان بسازید. از باغچه های دیواری و گلدان های آویز گرفته تا حوضچه های کوچک و تاپ و سرسره! پس اگر میخواهید در حیاط منزلتان باغچه‌ای بسازید، این ایده‌هارا در این مطلب  تا انتها بخوانید و ایده‌های خلاقانه و مفید خودتان را با ما در میان بگذارید.

در این مطلب سعی خواهیم کرد موارد زیر را در رابطه با حیاط خانه ها پوشش دهیم:

امیدواریم پس از مطالعه این مطلب بتوانید حیاط خانه خود را به سبک باعچه حیاط‌های ایرانی طراحی کنید.

ایده‌های خلاقانه برای طراحی باغچه در حیاط منزل

طراحی باغچه در حیاط منزل

یک فضای نشیمن کوچک در حیاط خلوت خانه‌تان درست کنید. حتی می‌توانید فضاهای خیلی کوچک حیاط خانه خودتان را با به کارگیری استراتژی‌های درست، به یک محیط خیلی راحت و دل‌چسب تبدیل کنید.

طراحی باغچه در حیاط منزل - آب نمای کوچک

اگر فردی فنی باشید، می‌توانید با به خرج دادن کمی خلاقیت و با استفاده از ابزار و وسائل مناسب، یک آب‌نمای کوچک دست ساز بسازید. وقتی مهمان‌هایتان این آب‌نمای کوچک و دوست داشتنی را ببینند، خیلی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت!

طراحی باغچه در حیاط منزل - باغچه های بلوک سیمانی

واقعا با خلاقیت چه‌ها که نمی‌توان کرد! زباله‌ها و چیزهای بی‌ارزش، برای افراد خلاق حکم طلا را دارند! به این باغچه عمودی بلوک سیمانی نگاه کنید. با ساده‌ترین راهکار بلوک‌ها تبدیل به باغچه‌های کوچکی می‌شوند و می‌توانید مانند این تصویر یک تخته نیز در بالای این بلوک ها کار بگذارید و از آن به عنوان میز نوشیدنی استفاده کنید. جالب است، نه؟!! اگر از این ایده خوشتان آمده، پیشنهاد می‌کنیم مطلب تزیین خانه با وسایل دورریختنی را نیز مطالعه کرده و از ایده‌های آن نیز در منازل خود استفاده کنید.

طراحی باغچه در حیاط منزل - گلدان های آویز

گیاهان در تزیین مکان‌های مختلف همیشه حرف اول را می‌زنند. خصوصا اگر در حیاط استفاده شوند. این گلدان‌های رنگارنگ و زیبا را از دیوار‌های حیاط کوچکتان آویزان کنید و گل‌های مورد علاقه تا درونشان بکارید. خیلی زیبا هستند، اینطور نیست؟

طراحی باغچه در حیاط منزل

حفظ درختان خشگ شده واستفاده از تنه ی آن به صورت بالا:

یکی از درختان حیاطتان خشک شده؟ روحش شاد! واقعا ناراحت کننده است، ولی تا ابد که نمی‌توانید عزادار درخت عزیزتان بمانید. برای اینکه یاد و خاطره‌اش را زنده نگه دارید، می‌توانید مثل تصویر بالا از تنه آن یک میز زیبا بسازید و چند وقت یکبار که دورش جمع می‌شوید، به یادش چیزی بنوشید!

طراحی باغچه در حیاط منزل - حلقه گل لاستیکی

اگر لاستیک‌های اتوموبیلتان صاف شده و دیگر قابل استفاده نیست، آنها را دور نی‌ندازید. ساختن یک حلقه گل زیبا مثل تصویر بالا، تنهای یکی از هزاران استفاده‌ای است که می‌توانید از لاستیک‌های فرسوده کنید.

طراحی باغچه در حیاط منزل - راه چوبی

برای اینکه در روزهای بارانی در میان باغچه‌تان گلی نشوید، این راه چوبی بسیار کمک کننده است. به علاوه زیبایی این جای‌پای چوبی بسیار خیره کننده است و سادگی‌اش ما را یاد خانه‌های روستایی و نوستالژیک قدیمی می‌اندازد.

طراحی باغچه در حیاط منزل 0

با کمک آیینه به حیاط عمق بیشتری بدهید:

واقعا هیچ راهکاری برای بزرگ‌تر کردن حیاط کوچک شما نداریم، مگر اینکه زمین بخرید و به حیاطتان اضافه کنید! ولی ایده‌های بسیاری برای بزرگ‌تر نشان دادن حیاط زیبایتان در هنگام طراحی باغچه در حیاط منزل وجود دارد. و یکی از آن‌ها نصب آینه بر روی یکی از دیوارهای حیاط است. به این ترتیب عمق بیشتری به فضا اضافه می‌شود و این توهم ایجاد می‌شود که حیاط شما بزرگ‌تر است.

طراحی باغچه در حیاط منزل

ترکیب حصار چوبی و شیشه های رنگی:

این حصار چوبی واقعا فانتزی و زیباست، این طور نیست؟ تنها کاری که باید بکنید این است  که با مته سوراخ‌هایی را روی حصار چوبی ایجاد کنید. و درون سوراخ‌ها را با شیشه رنگی پر کنید. وقتی نور به این شیشه‌ها می‌تابد و از آن‌ها عبور میکند، منظره‌ای رویایی بوجود می‌آید.

طراحی باغچه در حیاط منزل - جای بذر پرنده ها

استفاده از ظرف دانه ی پرنده ها در  طراحی باغچه :

از پرنده‌هایی که گاهی مهمان حیاط خانه شما می‌شوند به زیبایی پذیرایی کنید. می‌توانید این جای بذر زیبا را با یک بطری و چند تکه تخته و چند عدد پیچ به راحتی بسازید. بذر‌های رنگی و زیبا را درونش پر کنید و پرنده‌ها را به خانه‌تان دعوت کنید!

طراحی باغچه در حیاط منزل - حوضچه سنگی کوچک

ساختن این حوضچه کوچک سنگی بسیار ساده است و در عین حال زیبایی خاصی دارد. می‌توانید زیبایی این حوضچه را با کاشتن گل در اطراف آن و منتهی کردن یک راه چوبی که در عکس‌های قبلی این مطلب نشان دادیم کامل کنید. هر کسی این حوضچه را ببیند عاشقش می‌شود.

طراحی باغچه در حیاط منزل

این میزهای تاشوی کوچک واقعا محبوب شده‌اند و می‌توان کاربردشان را در همه جا دید. این بار از این مدل میز تاشو برای میز و جای نوشیدنی در حیاط منزل استفاده شده است. می‌توانید بعد از یک گل‌کاری حسابی، به میز نوشیدنی زیباتیان پناه ببرید و کمی خستگی در کنید!

طراحی باغچه در حیاط منزل - استخر کوچک

تا به حال هر چه استخر خانگی دیده‌اید به کنار، این استخر زیبا و کوچک و دنج یک چیز دیگر است! اگر دلتان استخر خانگی می‌خواهد، فکر نکنید باید یک حیاط  درندشت و بزرگ داشته باشید. صاحبان این حیاط کوچک واقعا می‌دانند که از فضا‌های کوچک چطور می‌توان لذت برد.

طراحی باغچه در حیاط منزل

می‌بینید که این باغچه خیلی بزرگ نیست. ولی به قدری زیبا و تمیز طراحی شده که می‌توانید از مهم‌‌ترین مهمان‌هایتان نیز در این باغچه پذیرایی کنید. این راه سنگی زیبا که از در خانه تا دم سکوی چوبی می‌آید، و گل‌کاری در دو طرف باغچه ایده‌هایی بسیار جذابی در طراحی باغچه در حیاط منزل شما هستند.

طراحی باغچه در حیاط منزل - آتش کمپ

در باغچه حیاط پشتی یا همان حیاط خلوت منزلتان، یک کمپ کوچک بزنید. این کمپ‌ها در طراحی باغچه در حیاط منزل شما بسیار کار آمد هستند. و می‌توانید اوقات زیبایی را با دوستان و خانواده خود در این محیط سپری کنید. می‌توانید چای آتشی نوش جان کنید یا اینکه روی این آتش گوشت و سبزیجت کباب کنید و از مزه آتشی آن‌ها لذت ببرید.

در این مطلب دیدیم که برای داشتن حیاطی زیبا و طراحی باغچه در حیاط منزل نیازی نیست که حیاط خیلی بزرگی داشته باشیم. ذوق و خلاقیت مهم‌ترین و قوی‌ترین ابزار شما در طراحی محیط‌های کوچک است. این‌ها فقط 15 مورد از هزاران طرحی است که مردم سراسر دنیا در باغچه‌های کوچکشان پیاده کرده‌اند. شما نیز می‌توانید ایده‌هایی را که برای طراحی باغچه در حیاط منزل دارید با ما در میان بگذارید و در حیاط منزلتان پیاده کنید.

شما دوست دارید باغچه کوچک منزلتان را چگونه طراحی کنید؟

برگرفته از: www.countryliving.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *