طراحی داخلی, مقالات آموزشی

مثلث بصری و قانون چیدمان اصولی اکسسوری ها در قفسه ها

 

شاید بارها برای چیدمان اکسسوری ها در قفسه ها یا کتابخانه های منزل تلاش کردید. اما ترکیب مناسبی برای قرارگیری اقلام در ان ها پیدا نکردید. یا بعد از چیدمان احساس کرده اید چیزی سر جای خود قرار نگرفته و جایی دچار اشتباه شدید. اگرچه به نظر میرسد که طراحان داخلی و دکوراتورها برخی امور را از روی سلیقه و یا دانش غریزی خود انجام می دهند. اما باید بدانید حتی طراحان نیز برای ایجاد تناسب و تعادل در دکوراسیون از قوانینی اصولی پیروی میکنند. پس اگر با چنین مشکلاتی روبرو شدید دلسرد نشوید. بدانید با پیروی از برخی قوانین مانند مثلث بصری میتوانید دکوراسیون را اصولی تر چیدمان کنید. باما همراه باشید…

 مثلث بصری در قانون عدد سه:

این قوانین برای  قانون عدد سه هم مناسب است.(در مورد فانون عدد سه در آینده صحبت خواهیم کرد.) در چیدمان اکسسوری در قفسه ها از قانون مثلث بصری استفاده کنید. این قانون یک قانون ساده  برای چیدمان اکسسوری در دکوراسیون داخلی منزل است.  که به شما کمک می کند وسایلتان به زیباترین شکل درقفسه و یا روی میز و… در کنار هم قراردهید.

برای شروع  همانطور که از نام مثلث پیداست بایستی عناصر و اکسسوری های موجود را  درکنار هم با در نظر گرفتن یک مثلث چیدمان کنید.

این عناصر می توانند اکسسوری های شبیه هم مانند گلدان یا شمع ها یا دقیقا از یک نوع در ابعاد مختلف باشند. درقانون مثلث بصری فراموش نکنید اشیا هم ارتفاع را به هیچ عنوان کنارهم قرار ندهید.  زیرا اگر اشیا هم ارتفاع کنار یکدیگر قرار دهید چشم دچار یکنواختی شده و جذابیت بصری کاهش می یابد.

استفاده ازاکسسوری ها  به تعداد فرد:

در واقع برای ایجاد یک مثلث بصری می توانید اکسسوری مورد نظر با ارتفاع بیشتر  را راس مثلث در نظر گرفته  و اکسسوری های دیگر را حول آن چیدمان نمایید. این موضوع را در نظر بگیرید که از اکسسوری ها  به تعداد فرد (۳-۵-۷) در کنار هم و با ارتفاع متفاوت بهره گیرید تا گردش بصری حفظ گردد.

اشیا افقی و عمودی درکنار یکدیگر قرار دهید. اگر اختلاف ارتفاع از نظر شما محسوس است. از اکسسوری های دیگر به عنوان پل اتصال دهنده استفاده کنید.ویک مثلث بصری تشکیل دهید.

می توانید با استفاده از مثلث بصری ( Triangle-method) جلو و عقب قرار دادن عناصر به شلف یا محل قرارگیری اکسسوری ها عمق بیافزایید. از نکات دیگر که لازم است بدانید این است که همواره در انتخاب و تطبیق اکسسوری ها با هم به رنگ آن ها و ترکیب بندی آن ها در کنار هم فکر کنید.!

این ترکیب را میتوانید در طبقات قفسه ها باهم و یا مجزا در هر طبقه تکرار کنید.!

منبع:دکوبوم

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *